top of page

Macaristan, batı dünyasında eğitim alanında oldukça rekabetçi olmaya devam etmektedir. Macaristan Eğitim konusunda oturmuş bir geleneğe ve hatırı sayılır bir geçmişe sahip çalışmalara sahiptir. Macaristan'daki ilk üniversite yaklaşık 600 yıl önce kurulmuştur ve eğitim kültürü o günden bugüne zenginleşerek büyümektedir. Bugün, çok sayıda üniversite ve kolej (hem özel hem de devlet kurumlar) farklı uzmanlık alanlarında araştırmalar da dahil olmak üzere yüksek çalışmalar sunmaktadır. Uluslararası bağlantıları olan çok sayıda bilimsel araştırma enstitüsü bulunmaktadır. Macaristan Üniversite diplomaları tüm dünyada üst düzey seviyede kabul görmektedir ve uluslararası öğrencilere yüksek öğrenim alanında prestije sahiptir. İngilizce hazırlık bölümlerinin de yer alan uçuş okullarında uçuş eğitimi almak ya da Macaristan da üniversite okumak, Macaristan diş hekimliği okumak Macaristan üniversite denklik Macaristan pilotaj eğitimi, Macaristan üniversiteleri denklik Macaristan pilotaj gibi konularla ilgili bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Macaristan Üniversite Eğitim Sistemi - Eğitim Süresi

2004 Yılında Avrupa Birliğine girmiş olan Macaristan hem Avrupa’da hem de Dünya’da eğitim alanında önde gelen ülkelerden biridir.. Avrupa’nın en popüler üniversiteleri haline gelen Macaristan üniversiteleri yüksek standartlardaki eğitim sistemi ile tüm dünyadan öğrenciler için oldukça popülerdir ve Türkiye’de YÖK denkliği olması sebebiyle de en çok tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. Lisans bölümleri 3 veya 4 yıl sürmektedir.

egitim 1
egitim 2

Macaristan’da Lisans Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Macaristan’da üniversiteye girmek Macar Eğitim sistemi sayesinde dünyanın bir çok ülkesine göre daha kolaydır ve tüm dünyadann öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversite sınavına girmeden bir Avrupa ülkesinde ve çok daha yüksek standartlarda eğitim almanız mümkündür. Ayrıca yaşam koşulları Türkiye’ye kıyasla çok daha uygundur.

Macaristan üniversitelerinde eğitim Tıp, Mühendislik Dalları, Pilotaj, İşletme, Ziraat, Muhasebe ve Pazarlama gibi Business’ın alt dalları ağırlıklıdır. Özellikle International Business School, Budapest Metropolitan Üniversitesi, Pecs (Peç) Üniversitesi, Corvinus Üniversitesi gibi Macar üniversiteleri üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için hazırlanmış Business programları ve İngiltere üniversiteleri ile yaptıkları anlaşmalar sayesinde öğrencilere İngiltere’de üniversiteden de diploma vermektedirler.

Macaristan üniversitelerinde Türk öğrenciler Tıp, Diş Hekimliği ya da Eczacılık gibi sağlık alanlarında YÖK denkliği sağlayarak eğitim alabilirler. Pecs Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi’nin (University of Debrecen)  gibi yök denkliği olan üniversitelerin öncülük yaptığı bu bölümler Türk lise sisteminden çıkan, yurtdışında lisans tamamlamak isteyen öğrenciler için en uygun imkanları sağlamaktadır.

Macaristan’ın en köklü üniversitelerinden olan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME) hem sunduğu Mühendislik programlarıyla hem de mükemmel konumuyla diğer Macar üniversiteleri arasında farklı bir noktada durmaktadır.

egitim3

YÖK Denkliği ve Macaristan Üniversiteleri

Macaristan Üniversiteleri YÖK denkliğine sahiptir ve yüksek eğitim kalitesiyle hem Türk öğrenciler hem de Dünya’nın birçok ülkesinden gelen öğrenciler için oldukça caziptir.

Türk öğrencilerin üniversite sınavına girme ya da herhangi bir bölümü kazanmış ya da kayıt yaptırmış olması gerekmeden Macaristan’da Üniversite Eğitimi alabilirler. En az lise mezunu olmak Macaristan’da dilediğiniz üniversitede düşük maliyetlerle okuma şansına sahip olmanızı sağlamaktadır.

egitim5

Macaristan’ın Önde Gelen Üniversteleri

·       Eötvös Lorand University

·       University of Pecs

·       University of Szeged

·       Budapest University of Technology and Economics

·       University of Debrecen

·       Corvinus University of Budapest

Macaristan Devlet Üniversiteleri

·       University of Szeged

·       Budapest University of Technology and Economics

·       Eötvös Lorand University

·       University of Pecs

·       University of Debrecen

·       Corvinus University of Budapest

Macaristan Özel Üniversiteleri

·       Budapest Metropolitan University

·       IBS

Macaristan Üniversite Bölümleri

·       Computer Science (Bilişim Sistemleri)

·       Electrical Engineering (Elektrik Mühendisliği)

·       Biochemical Engineering (Biyokimya Mühendisliği)

·       Mathematics (Matematik)

·       Physics (Fizik)

·       Architecture (Mimarlık)

·       Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)

·       Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği)

·       Chemical Engineering (Kimya Mühendisliği)

·       Business Informatics (İşletme Enformatiği)

·       Financial Management (Finansal Yönetim)

·       Business and Diplomacy (İşletme ve Diplomasi)

·       Commerce and Marketing (Ticaret ve Pazarlama)

·       Management (Yönetim)

·       Medicine (Tıp)

·       Mechatronics Engineering (Mekatronik Mühendisliği)

egitim6
egitim7
Macaristan Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Macaristan’da Üniversite eğitimi için gerekli olan başvuru belgelerini aşağıda görebilirsiniz. Uluslararası bir öğrenci için yurtdışında üniversite okumak için gerekenler listesinin en başında sağlık sigortası gelmektedir. Sağlık sigortası tamamlandıktan sonra süreç oldukça kolaydır.

·       Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi

·       Lise mezuniyet not ortalamasının minimum 60 veya üstünde olması (Lise Diploması ya da Üniversite Transcripti)

·       Ders dışı Aktiviteler ve CV ( Sosyal Faaliyetler, Spor Faaliyetleri, Gönüllülük Hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı Yarışmalar vb.)

egitim8

Macaristan Üniversitelerinin Eğitim Dili Ve Hazırlık

Macaristan’da üniversite eğitimi almak için öğrencilerin yeterli düzeyde İngilizce bilgisi olduğunu ispat etmeleri gerekmektedir. İngilizce seviyesi ileri derecede olmayan öğrenciler için Macaristan üniversitelerinin kendi standartlarında hazırladıkları İngilizce sınavı sonucuna göre öğrenciye akademik eğitimi öncesi 1 yıllık bir hazırlık eğitimi verilebilmektedir.

Macaristan’da üniversite eğitimi birçok bölümde 3 yıl olduğunu düşünürsek, 1 yıl hazırlık okumak öğrenciler için kayıp bir zaman olmayacaktır.

egitim9

Macaristan’da Tıp Eğitimi

Tıp eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden birisi Macaristan’dır. Almanya’da tıp eğitimi almak için öğrenciden Üniversite sınavından en az 500 puan ve tıp bölümüne yerleşme zorunluluğu, Kanada ve Amerika’da 4+4 yıl eğitim ile hekim olmanın en az 8 yıl zaman alması, İngiltere’de A-LEVEL diploması gerekmesi gibi koşullar öğrencilerin önünde önemli engeller oluşturmaktadır.

Öğrencilerin TIP Fakültesine direkt kabülü için öncelikle IELTS yada TOEFL dil yeterlilik sınavlarından yeterli skoru almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca öğrenciler ağırlıklı olarak Biyoloji ve Kimya'dan sorumlu olacakları İngilizce dilinde hem sözlü hem de yazılı sınava tabii tutulurlar. Sınavda başarısız olan öğrenciler için English+Pre-Medical 16 aylık hazırlık yılı verilmektedir. İngilizcesi yeterli seviyede olan öğrenciler için sadece Pre-Medical 10 aylık hazırlık yılı önerilmektedir.

egitim10

Macaristan’da Tıp Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Mezuniyet sonrasında Macaristan   alınan diplomanın hem YÖK denkliği olup hem de tüm Avrupa Birliği ülkeleri tarafından, Amerika ve Kanada ülkeleri tarafından da tanınmaktadır.

Neden Macaristan?

Uygun fiyatla yüksek kalitede eğitim alabileceğiniz en güzel ülkelerden bir tanesidir. Macaristan Üniversiteleri Avrupa Birliği standartlarındaki eğitim sistemi ile pek çok ülke arasından öne çıkmış ve Türkiye’de YÖK denkliği karşılığı olması sebebiyle de en çok tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir.
Macaristan diğer Avrupa Ülkeleri arasında uygun fiyatla yüksek kalitede eğitim alabileceğiniz bir ülkedir.

egitim11
egitim12

Sınav Zorunluluğu Var Mı?

Macaristan’da üniversite eğitimi alabilmek için öğrencilerimizin Türkiye’de üniversite sınavına girmeleri gerekmemektedir. Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin aynı zamanda mezun oldukları lise, mezuniyet lise not ortalaması ve lise eğitimleri boyunca aldıkları dersler de üniversiteye kabul sürecinde etkili olmaktadır.

egitim13

Macaristan’da Yaşam Masrafları

Macaristan’da Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Macaristan’da öğrencilerimizin konaklama açısından üniversite yurtları, özel yurtlar veya öğrenci evleri gibi opsiyonları bulunmaktadır. Avrupa’nın diğer seçeneklerine göre Macaristan’da konaklama maddi açıdan da uygundur.

 

Yaşam Ve Sosyal Yaşam Nasıldır?

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dir. Ayrıca Szeged ,Pecs ve Debrecen gibi şehirlerinde de harika üniversiteler bulunmaktadır. Macaristan’da İngilizce öğrenim gören öğrencilerimiz bir yandan da ülkenin resmi dilini de öğrenerek sosyalleşebilir ve vizyon sahibi olurlar.

egtim14

Macaristan’da Okurken Çalışma

Macaristan, üniversite eğitimi sırasında öğrencilerimize çalışma imkanı da sunmaktadır. Macaristan’da çalışabilmek için gerekli yasal prosedürleri yerine getirmeniz istenir. Üniversite öğrencilerimizin eğitim alırken bir yandan da part-time çalışma fırsatları vardır.

egitim15

Macaristan Üniversite Danışmanlığı

 Öğrencilerin okul ve bölüm seçiminden, başvurulara, kabul sonrası konaklama ve vize süreçlerine kadar yönlendirme yapmaktayız. Macaristan Üniversite Danışmanlığı ile ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz

egitim16
bottom of page