top of page
  • Yazarın fotoğrafıMacaristan'a

Gerekli Belgeler

Güncelleme tarihi: 26 Nis 2020

Macaristan kanunları uyarınca usulüne uygun olarak kurulmuş ve tescil edilmiş şirketler yükümlülüklerini üstlenip kendi adlarına hareket edebilirler.

Genel bir kural olarak, şirketler serbestçe faaliyetler yürütebilir; ancak, belirli faaliyetler için yetkili makamın lisansı gerekir. Bu nedenle, örneğin, bankalar yalnızca hisse senetleriyle sınırlı olan ve Macaristan Merkez Bankası tarafından verilen kuruluş lisansına sahip bir şirket olarak kurulabilir ve işletilebilir.

Şirketler hem doğal hem de tüzel kişiler, Macarlar ve yabancı uyruklu kişiler tarafından kurulabilir.Bir şirketin kurucuları ilk önce şirketin ana sözleşmesini imzalamalıdır, bundan sonra bir avukat tarafından (Macar baro üyesi), şirketin kuruluşu için gerekli diğer belgelerle birlikte ticaret mahkemesine şirket kuruluşu için başvuru yapılmalıdır. Şirket, mahkemenin tescil işlemi ile kurulur. Bir şirketin temel kurumsal verileri (kuruluş aracı) ve iç düzenlemeleri kurucu belgesinde, yani (i) esas sözleşmede veya (ii) vakıf senedinde veya (iii) şirket formuna bağlı olarak tüzükte belirtilir.


Kuruluş için asgari olarak aşağıdakileri belirtmelidir:
▪ şirket adı;

▪ şirket adresi;

▪ Şirketin kurucu taraflarının adresleri ve anne adlarıyla birlikte bir listesi;

▪ şirketin iş (ana) faaliyetleri (bazı faaliyetler özel idari izinler gerektirir); ▪ özkaynak tutarı, kullanılabilirlik yöntemi ve tarihi;

▪ şirket temsilcisi

Bir şirket kuruluşundaki belgelerin çoğu kurucuların isteğine göre avukat tarafından hazırlanacak ve imzalanacaktır.#macaristanşirketkuruluşu

86 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page