top of page
  • Yazarın fotoğrafıMacaristan'a

Macaristan Şirket Kuruluşu ve Banka Hesaplarının Açılması


Yurtdışından gelen yatırımcılar için Macaristan'da iş kurma ve banka hesabı açma sürecini tamamlamak çocuk oyuncağıdır. Prosedür, kurmayı planladığınız iş türüne göre farklılık gösterir. 3.000.000 HUF'luk sınırlı sorumluluk işinde gereken minimum sermaye. Prosedür, başlatmayı planladığınız iş türüne göre farklılık gösterebilir. Macaristan'da bir banka hesabı, işletmeniz için çok önemli bir yatırımdır ve farklı düzenleme ve yasalardan haberdar olmanız gerekir.


Macaristan'da şirket kurma sürecinde, Macar Barolar Birliği'nin aktif bir üyesi olması gereken bir avukatın hizmetlerini atamak gereklidir. Pek çok "ajans" hizmetlerini "şirket kurma firmaları" olarak pazarlasa da, yasal prosedürleri yürütmek için aslında avukatları görevlendirirler. Bu nedenle, acente ücreti ile birlikte avukatlık ücretlerini de ödemeniz gerekecektir. Diğer uluslarda olduğu gibi, süreç ne kadar karmaşıksa, o kadar maliyetlidir.


Macaristan'da şirket kurmanın bir başka alternatifi de limited ortaklık olabilir. Bu tür bir yapı, girişimlerine büyük miktarda sermaye yatırmak istemeyenler için mükemmel bir seçenektir. Macaristan limited ortaklıklarında, kayıt için sadece 50.000 HUF ödenmesi gerekmektedir. Genel ortaklar, ortaklığın sınırlı olduğunu temsil eder. Sınırlı ortaklığın tescili için maliyet 50.000 HUF'dir. Ek olarak, genellikle yaklaşık 5.000 HUF olan kayıt ücretini ödemeniz gerekir.


Farklı bir ülkeden iseniz ve Macaristan'da bir iş kurmak istiyorsanız Macar şirket kurma ve hesap açma işlemlerinin oldukça basit olduğunun farkında olmanız önemlidir. Ayrıca kendi işinizi yürütmek için Macar vatandaşı olmanıza da gerek yok. Genel olarak, şirketinizin kaydı için gerekli tüm belgeleri sağlayacak bir hizmetten yararlanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.


Macaristan'ın limited ortaklıkları, Macaristan'da işletme kurmak isteyen yabancı yatırımcılar için harika bir alternatif. Esnek bir organizasyon türüdür ve finansal yükümlülüklerden sorumlu değildir. Macaristan'da limited ortaklığın kayıtlı adresi yabancılar için mükemmel bir seçenektir. Bu adres, bir banka hesabı oluşturmak ve Macaristan KDV numarası ile başvurmak için kullanılabilir. Kaydolduktan sonra, bir işletme lisansı ve işi yürütmek için bir yetki başvurusunda bulunmanın zamanı geldi.


Sınırlı sorumlu şirketinizi kaydettikten sonra bir sonraki göreviniz banka hesabını bulmaktır. Macaristan'da faaliyet gösteren işletmelerin bankalarda hesapları ve kurumsal hesapları olmalıdır. Bir Macar LLC'nin başlangıç ​​sermayesi 3 milyon Macar forintinden az olmamalıdır. Başlangıç ​​sermayesinin kayıt tarihinde ödenmesi gerekmez. Bir LLC kurmayı planlıyorsanız, ayni katkının, esas sözleşmede belirtilen süre içinde ödenmesi gerekir.


Macaristan kuruluşunun ilk adımı bir LLC kurmaktır. Dışarıdan bir yatırımcıysanız ve bir iş kurmak istiyorsanız, bir limited şirket kurabilir ve ayrıca Macaristan'da banka hesabı açabilirsiniz. Ek olarak, ülkenin kurumlar vergisi oranı çok caziptir ve işinizi Macaristan'a dahil edip edemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Macaristan'da ikamet etmiyorsanız, bölgede size rehberlik edecek bir muhasebeci bulmanız çok önemlidir.


LLC'nizi Macaristan'da kaydettiyseniz, onu Macaristan vergi dairelerinde kayıtlı bir varlık haline getirmeniz gerekir. Bir forex piyasasında iş yapmayı planlıyorsanız, aynı para birimiyle bir bankada hesap açmanız gerekebilir. Macaristan'da bir bankada hızlı ve zahmetsizce hesap açabilirsiniz. Yabancı işletmelerin Macaristan'da operasyonlarını kurmalarına yardımcı olabilecek çeşitli hizmetler vardır. Macar hükümeti ile iletişime geçerek vergi kimlik numarasını ve istatistik kodunu ücretsiz olarak almak mümkündür.


Macaristan'da yabancı şirketler vergi makamları aracılığıyla bir iş kurabilirler. Ancak, Macaristan para birimiyle bir bankada hesap açmaları gerekecek. Macaristan'da banka hesabınız yoksa, kendiniz de açabilirsiniz. Daha sonra gerekli belgelere sahip olduğunuzda işinizi yürütmeye başlayabilirsiniz. Macaristan'da faaliyet gösteren yabancı şirketler için geçerli olan kanunların diğer ülkelerin kanunlarından farklı olduğunu unutmamak önemlidir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page