top of page
  • Yazarın fotoğrafıMacaristan'a

Macaristan'da şirket kurmak neden iyi bir fikir?


Macaristan'da bir iş kurmanın avantajları, düşük vergi oranlarının yanı sıra geniş bir pazar ve basit iş düzenlemeleridir. Macaristan'da faaliyet gösteren işletmeler, oldukça rekabetçi bir pazarın keyfini çıkarır ve işletme için daha düşük işletme maliyetlerine ve vergi teşviklerine sahiptir. Macaristan'ın dezavantajı, yabancı yatırımcıların deneyimli bir avukat tutmasının nedeni olan karmaşık hukuk sistemidir. Ancak bu hususlar, ülke içinde şirket sahibi olmanın avantajlarıyla karşılaştırıldığında önemli değildir.


Macaristan'da bir şirket kurmak, Avrupa'da ticari varlıklarını kurmak isteyen yurt dışından girişimciler için iyi bir alternatiftir. Hem Avrupa Birliği hem de NATO üyesi olan Macaristan, coğrafi konumu ve diğer üye ülkelerle yakın işbirliği avantajına sahiptir. Bu, özellikle pazarlarını genişletmek ve Doğu Avrupa'daki yeni pazara girmek isteyen şirketler için avantajlıdır. Bu nedenle, Macaristan'da yerleşik işletmeler, yurt dışından yatırımcılar için hem doğrudan hem de dolaylı olarak çeşitli avantajlardan yararlanmaktadır.


Macaristan Limited Şirketi, yatırımcılara firmadan gelen borçlardan koruma sağlar. Limited şirket, en az üç milyon HUF sermaye yatırımı ile kurulabilir. ABD'li sahiplerin aksine, Macaristan'daki mal sahipleri, yatırılan sermayenin yalnızca kendi kısmından sorumludur ve bu da onu uluslararası girişimler için ideal bir alternatif haline getirir. Macaristan'da bir LLC kurma prosedürü, işinizin özelliklerine göre farklılık gösterebilir.


Bir şirket, ortaklık veya limited şirket şeklinde kurulabilir. Sermaye ortaklar arasında eşit olarak bölünmeli ve en az 2 ortak bulunmalıdır. Komandit ortaklıklar sınırsız meblağlardan sorumludur. Kolektif ortaklar ise sınırlı sorumluluğa sahiptir. Komandit ortaklıkların payları ancak genel kurulun onayından sonra devredilebilir. Sınırlı sorumlu bir işletme için ana sözleşme, yönetim ve mülkiyet kurallarını belirtmelidir.


Şirket kurmanın birkaç avantajı Macaristan'da şirket kurmanın avantajları aşağıda açıklanmıştır. Örneğin, Macaristan'da şirketleri birleştirmek ve tescil etmek son derece kolaydır. Kuruluş maliyeti, bir offshore şirketin maliyetinin üçte birinden daha düşük olacak ve vergi oranı daha düşük olacaktır. 3 milyon HUF öz sermaye ile bir limited şirket oluşturulabilir. Ek olarak, bir özel şirket bir gün içinde kurulabilir ve sadece birkaç gün sürer. Yurt dışından yatırımcılar için herhangi bir kısıtlama yoktur.


Macaristan'ın vergi kanunları, yabancı yatırımcıların Macaristan'da iş kurmalarına izin vermektedir. AB KDV kimlik numarası ile işletmeler KDV'den muaftır, bu da AB içinde iş yapmayı kolaylaştırır. Buna ek olarak, Macaristan'da bir organizasyon kurmanın maliyeti diğer uluslardan önemli ölçüde daha ucuzdur. Bu nedenle Macaristan, dünyanın dört bir yanından yatırımcılar ve işadamları için arzu edilen bir seçenek. Vergi avantajları dışında, limited şirketin yasal gereklilikleri büyük bir şirketin gereklilikleri kadar katı değildir.


Macaristan'daki vergi sisteminin bir başka faydası da kurumlar için düşük vergi oranlarında görülebilir. Kurumlar için vergi oranları yüzde 9'dur ve yerel işletme vergi oranı sadece yüzde 2'dir. Bu yabancı yatırımcılar için çok önemli. Buna ek olarak, Macar hükümetinin altyapısı güçlüdür ve bu da Macaristan'da şirket kurmayı kolaylaştırır. Bu nedenle Macaristan'da şirket kurmak diğer ülkelere göre çok daha ucuzdur.


Şirketler için Macar hukuk sistemini yöneten ana kanun, İş Dernekleri hakkında 2006 tarihli IV. Kanunda bulunabilir. Temel dernek türleri AB'dekilerle aynıdır. Macaristan'da bir örgüt kurma ve feshetme prosedürü basittir. Ayrıca, ülkenin mukimi olmadıkça, kazançlar üzerinden gelir vergisi ödeme zorunluluğu yoktur. Bir hafta içinde AB içinde ticarete başlamak mümkündür.


Şirket kaydının bir başka avantajı da Macaristan'da şirket kurmanın avantajlarından biri, ülke içinde bir girişim başlatmanın en kolay yolu olmasıdır. Örneğin yeni kurulan şirketler, şirketlerini kaydettirdikten sonra bir gün içinde vergi numarası veya KDV kodu alabilirler. Ayrıca, iki gün içinde bir AB KDV numarası alacaklardır. Macaristan'da KDV için kayıt prosedürü gerekli değildir Ancak, KDV kaydı için özel bir yetki yoktur. AB içinde iş yapmayı planlıyorsanız, mümkün olduğu kadar erken KDV için resmi bir vergi numarası almak harika bir fikirdir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page