top of page
  • Yazarın fotoğrafıMacaristan'a

Şirket Kuruluşu Macaristan: Bilmeniz Gereken Her Şey


Macaristan'da şirket tescil sürecinin karmaşıklığı, seçtiğiniz şirketin türüne göre değişir.Yurt dışından kurulan her şirketin bir yasal temsilciye, bir Macar avukata ihtiyacı vardır. Süreci devrederseniz, Macaristan'da birden fazla seyahat ve uzun süreli kalış maliyetlerinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca, bir avukat sürecin her adımında size yardımcı olabilir.Şirket kurmadan önce yapılması gereken birçok husus vardır. Macar iş yasaları, fırsatları ve kayıt süreci özellikleri en önemlileri arasındadır. İşlem genellikle basittir ve birkaç şirket türü arasından seçim yapabilirsiniz.Macaristana temel hizmetleri, Macaristan'da uygun fiyatlarla hızlı ve kesin şirket oluşumunu içerir. Macaristana ürün portföyü, müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun seçeneği seçebilecekleri hazır şirket kayıt paketleri içerir. Talep üzerine, özelleştirilmiş Macar şirket kayıt paketleri de sağlanabilir. Hizmetler ayrıca bireysel olarak da talep edilebilir.


999 Euro'dan başlayan şirket kuruluşu

(kayıt ücretleri dahil)
O nasıl çalışır?

İlk adım olarak, istenen şirket adının uygunluğunu Tescil Mahkemesinde kontrol edeceğiz. İstenen şirket adı başka bir şirket tarafından rezerve edilmişse, orijinal fikrinize dayalı olarak bazı alternatif isimler önereceğiz. Şirket adı sabitlendikten sonra, Macaristan'da şirket oluşumu, gerekli kuruluş belgelerinin hazırlanmasını ve imzalanmasını gerektirir. Macaristan'daysanız, kuruluş belgelerinin imzalanmasını ofisimizde ayarlayacağız. Belgelerin Macaristan'da imzalanması gerekmediğinden, imzalama kendi ülkenizde de yapılabilir. Ancak bu durumda şirket kuruluş belgelerinin noter tasdiki gerekmektedir. Usulüne uygun olarak imzalanmış belgeler alındıktan sonra şirket kuruluş sürecinin tamamlandığı Tescil Mahkemesine sunulacaktır. Kaydın kendisi 1 iş günü sürer.


Macar şirketler hukuku ve Macar şirket kaydı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen İndirme alanını ziyaret edin. Macaristan'daki belirli şirket formları için gerekli kurumsal gereksinimler hakkında size fikir verecek kılavuzları da indirebilirsiniz.Macaristan'da bir şirket kurmaya karar verdiyseniz, lütfen aşağıdaki formu istenen tüm bilgilerle doldurun ve bize e-posta veya faks yoluyla geri gönderin.


MACARİSTAN ŞİRKET KAYIT FORMU

Macaristan'da Açabileceğiniz Şirket Türleri

Macaristan'da bir şirket kurmakla ilgileniyorsanız, emrinizde birkaç tür şirket vardır. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları ile kayıt kuralları vardır. Ayrıca, tüm şirket türlerinin onaylanmış ticari faaliyetlerle ilgili sınırlamaları vardır.Burada yabancı bir şirket veya kişinin Macaristan'da açabileceği ana şirket hakkında kısa bir genel bakış yer almaktadır. Aşağıdaki şirket türlerinin tümü tüzel kişilik gerektirir.


Limited şirket

Macaristan'da orta veya küçük bir işletme kurmak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz bir limited şirket (Kft) ile çalışmaktır. Bu durumda, 3.000.000 HUF'luk bir başlangıç ​​sermayesine ihtiyacınız olacak.Kuruluş prosedürünün, şirketin dahil olduğu işin türüne bağlı olarak biraz farklılık gösterebileceğini unutmayın. Özel lisanslar ve izinler almanız gerekebilir. Sahipler, yalnızca yatırılan sermayedeki paylarından sorumludur. Bu en az riskli seçeneklerden biridir.Bu, faaliyetleriniz için en uygun değilse, Macaristan'da başka şirket formları da mevcuttur.


Sınırlı ortaklık

Bu tür bir şirketin (Bt) bir genel (sınırsız) ortağı ve bir limited ortağı olması gerekir. İlki sınırsız sorumluluğa sahipken, ikincisinin sorumluluğu sermaye katkılarının büyüklüğüne göre belirlenir. Sınırlı bir ortaklık oluşturmak için başlangıç ​​sermayesine ihtiyacınız yoktur.Genel olarak ve esas sözleşmede aksi belirtilmedikçe, şirketi sadece genel (sınırsız) ortak temsil edebilir. Şirket tescili söz konusu olduğunda, Macaristan'da limited şirket tescili için 50.000 HUF ödemeniz gerekecektir.Bu tür bir şirkete kaydolmanın olası bir dezavantajı, ana ortağın tamamen sorumlu olması ve en yüksek riski taşımasıdır.


Genel Ortaklık

Genel (sınırsız) bir ortaklık kurmaya karar verirseniz, tüm ortaklar şirketin faaliyetlerinden tamamen sorumlu ve sorumludur. Kendinizden başka en az bir ortağa ihtiyacınız olacak. Başlangıç ​​sermayesi açısından bir minimum yoktur. Şirketi kaydettirmek için 50.000 HUF kayıt ücreti ödemeniz gerekecek.Esas sözleşmede aksi belirtilmedikçe tüm ortaklar şirketi temsil edebilir. Yönetim açısından özel bir gereklilik yoktur. Kollektif ortaklık kurmak için bir yönetim kuruluna veya denetleme kuruluna ihtiyacınız yoktur.


Riskler açısından, şirketin uğrayacağı tüm zarar ve borçlardan sizin ve ortak(lar)ınızın tamamen sorumlu olduğunu unutmayınız.


Anonim Şirket

Bir anonim şirket (JSC) kurmayı planlıyorsanız, iki seçeneğiniz vardır - halka açık (Zrt) ve özel (Nyrt). Her iki tür için de asgari gereklilik, şirketin herhangi bir uyruktan en az bir hissedarının bulunmasıdır. Hem özel hem de kamuya ait bir JSC olarak kurulan her Macar şirketinin bir yönetim kuruluna sahip olması gerekir.Bu iki türün farklılık gösterdiği durumlarda, şirketin tescil edildiği tarihteki gerekli sermayedir. Kamu seçeneği için 20.000.000 HUF (Macar Forinti), özel için 5.000.000 HUF'dir.Bir JSC'yi seçerseniz, yıllık mali tablolarınızı ve bilançonuzu profesyonel bir muhasebeciye denetlemeniz ve bunları şirket sicilinizle birlikte yıllık olarak göndermeniz gerekecektir. Şirket kaydı zamanı geldiğinde, Macaristan'da özel bir JSC'yi kaydettirmek için 100.000 HUF ve halka açık bir JSC'yi kaydettirmek için 600.000 HUF ödemeniz gerekecektir.Şube

Her yabancı şirket Macaristan'da bir şube (Fa) açabilir. Yıllık beyanname verecek bir şubeyi seçerseniz, yerleşik bir yasal temsilciniz olması gerekecektir. Kayıt ücreti 50.000 HUF'dir. Şube açmanın ana riski, ana şirketin tüm faaliyetleri için tam (sınırsız) sorumluluğa sahip olmasıdır.


Macar Şirketler Hukukunun Önemli Noktaları

Biliyor musun?

Macaristan'da şirket kurmak çok kolay!

Macaristan'da şirket kaydı sadece 1 iş günü sürer!


İhtiyacınız Olan Belgeler

Macaristan'da şirket kaydı, oldukça basit olmasına rağmen, belirli miktarda evrak işi gerektirir. İşte ihtiyacınız olacak:


Sahip(ler) ve genel müdür(ler) için geçerli bir pasaport

CEO'nun kuruluş belgeleri ve beyanları

atama anlaşmaları

imza örneği


Bu belgelerin tümü kayıttan önce karşı imzalı olmalı ve bir Macar avukat tarafından yetkililere sunulmalıdır. Başvuru sadece elektronik ortamda yapılabilir. Bu nedenle, imzalandıktan sonra gerekli tüm belgeleri taramanız gerekecektir. Tüm belgeler nitelikli elektronik imza ile imzalanmalıdır.


Macaristan'a gitmeyi ve süreç boyunca hazır bulunmayı tercih edebilir veya avukatın sizi tam olarak temsil etmesine ve sizin adınıza gerekli tüm çalışmaları yapmasına izin verebilirsiniz. İkinci seçeneğe Vekaletname denir.Macarca olmayan tüm belgelerin Macarcaya çevrilmesi gerekeceğini unutmamalısınız. İlk olarak, belgeleri avukatla imzalayacak ve ardından kayıt işlemine geçeceksiniz.


Zorunlu Kayıtlar ve Diğer Gereklilikler

Tüm belgeler toplanıp imzalandıktan sonra, şirketi tescil ettirmek için avukatınızla birlikte Macaristan Mahkemesine gideceksiniz. Kayıt mahkemesindeki prosedür genellikle bir gün sürer. Bundan sonra, Macaristan'daki bir dizi başka kuruluş ve makama kaydolmanız gerekecektir.İlk olarak, yerel vergi dairesine ve Macar vergi dairesine - Merkezi Vergi Dairesine kaydolmanız gerekecektir. Bu tüm şirketler için zorunludur. Mahkemenin istatistik kodunu ve vergi numarasını sizin yerinize doğrudan İstatistik Dairesi ve vergi dairesinden aldığı "tek noktadan hizmet" adlı bir seçenek vardır.Ayrıca Ticaret Odası'na kayıt olmanız gerekecektir. Bunu şahsen yapabilir veya avukatı sizin adınıza yapması için yetkilendirebilirsiniz.


Macaristan'da kayıtlı her şirketin aynı zamanda Macar forinti cinsinden bir banka hesabı olmalıdır. Döviz hesapları açılabilir, ancak bunlar isteğe bağlıdır. Banka hesabı açmak yaklaşık bir gün sürer.Ek olarak, Macaristan'da kayıtlı her şirketin halka açık bir adreste kayıtlı bir ofisi olmalıdır. Bu nedenle, şirketiniz için fiziksel bir adres de kaydetmeniz gerekecektir. Avukatınız da bunu sizin için yapabilir.


Ayrıca şirketinizi sosyal güvenlik için Ticaret Sicili'ne kaydettirmeniz ve sertifikasını almanız gerekecektir. Son olarak, her şirketin İstatistik Ofisi'ne kayıtlı olması gerekir.Ek makamlara kayıt yaptırmak ücretsizdir ancak zorunludur. İşlem genellikle 2-15 gün sürer. Mahkeme kaydından sonra, yasal süre içinde yetkililere kayıt yaptırmazsanız, siz ve şirketiniz ciddi yasal sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.


Çözüm

Macaristan'da bir avukatla görüştükten sonra, gerekli tüm belgeleri hazırlayıp tercüme etmeli ve avukatınızla birlikte imzalamalısınız. Buna şirketiniz için yasal bir Macar adresi almak da dahildir. Daha sonra bir banka hesabı açmanız gerekir.


Avukatınız daha sonra başvuruyu elektronik olarak Tescil Mahkemesine sunar. Belgeler mahkemenin veri tabanında kaydedilecek ve saklanacaktır. yapacaksın


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page