top of page

SIK SORULAN SORULAR

- Macaristan'da şirket kurulumu ne kadar sürüyor?
 

Şirketiniz, gerekli vergi numaralarının alınması dahil, 7-10 gün içinde faaliyete geçmek üzere hazır olacaktır.
 

- Bir şirket üzerinden kaç kişi oturum hakkı alabiliyor?
 

Şirketinizin yöneticisi olacak kişi, aile kavuşması talebinde bulunarak eşi, 18 yaşından küçük veya bakımı için ebeveynlerine muhtaç çocuğu için Macaristan'da oturma hakkını alabilir.
Ayrıca, şirketinizde çalıştıracağınız her 3 Macar vatandaşı ile de bir yabancı uyruklu kişiye birer kişiye oturum hakkı alabiliyorsunuz.

 

- Macaristan'da şirket kurmak için nelere ihtiyacım var?
 

Şirketinizin adına ve faaliyet alanlarına karar vermenizin ardından Macaristan'a ekibi geri kalan tüm işlemleriniz de yanınızda olacak.
 

- Macaristan'a seyahat etmeden şirketi kurabilir miyim?
 

Evet, şirketinizi kurmanız için gereken adımlarda Türkiye'deki Macaristan'a ekibimiz sizi yönlendirecek, gerekli süreçleri takip edecektir. Budapeşte'deki ekibimize vereceğiniz vekâlet ile de gerekli tüm işlemleri sizin adınıza yöneteceğiz.
 

- Hisseli sermayeyi şirketin banka hesabına yatırmam gerekiyor mu?
 

Hayır, hisseli sermayenizi hesaba yatırmak zorunda değilsiniz. Bu parayı şirketinizin kurulumdan sonra masraf olarak harcayabilirsiniz. Böylece, şirket kurulumdaki masraflarınızı da bu paradan kullanmış olabilirsiniz. Ancak aklınızda olmalı ki, ilerleyen dönemde herhangi bir denetim yapılması durumunda şirket adına harcanmamış olan bu parayı banka hesabınızda göstermeniz gerekir.

- Macaristan'da gayrimenkul satın alırsam ikamet izni için uygun olur muyum?

 

Hayır, Macaristan'da oturum hakkı almak için ülke içinde bir gelir yaratan bir firmanız olması ve bu firmanın yöneticisi olmanız gerekmektedir. Yani gayrimenkulü Macaristan'da kuracağınız şirket adına alıp, kısa ve uzun dönemli kiraya vererek yaratacağınız gelir ile oturum hakkı kazanabilirsiniz. Bu durumda yapacağınız yatırım karşılığında, sürekli bir gelir yaratabilirsiniz.

- Şirketime kaç yönetici alabilirim? Bunların hepsi Macaristan'da ikamet izni alabilir mi?

 

Eğer şirketin yönetilmesinde aktif bir görevi ve gerekli nitelikleri/deneyimleri varsa, şirket başına bir yönetici çalışma izni olmadan ikamet izni alabilir. Diğer yöneticilerin şirkette istihdam edilebilmeleri için çalışma iznine sahip olmaları VEYA şirketteki her ilave yönetici başına en az üç Macar personelin istihdam edilmesi gerekir.

- Macaristan'dan bir muhasebeciye ihtiyacım var mı?

 

Evet, Macaristan'daki şirketinizin Macar otoritelerden lisansı olan bir muhasebecisi bulunması gerekmektedir.

- Macaristan'daki yatırımım üzerine yaptırım yapılma tehlikesi olur mu?

Unutulmamalıdır ki, Avrupa Birliği ile Türkiye'nin 40 yılı aşkın süren işbirliğinin vatandaşlara getirdiği ayrıcalıklar bulunmakta ve bunlardan bir tanesi de "yerleşme ve iş kurma hakkı ile ilgili yasal ve idari düzenlemelerde kötüleşme yapılamayacağı (yeni kısıtlamalar getirilemeyeceği) hükmü"dür. Avrupa Birliği'nden Türk vatandaşları için elde edilen kazanımları T.C. Büyükelçilik sayfasından inceleyebilirsiniz.


- Macaristan’da ödemek zorunda olduğum temel kurumlar vergileri neler?
 

Macaristan’daki temel işletme vergileri şöyledir:
   Yerel İşletme Vergisi: Net gelir (Gelir - doğrudan maliyetler) üzerinden %2 olarak hesaplanır.
   Kurumlar Vergisi : 500 milyon HUF’ye kadar (yaklaşık 1.8 milyon EUR) %9, bu sınırın üzerindeki tutarlar için %19 olarak hesaplanır. Bu vergi, kazancınız üzerinden uygulanır. Yani gelir-genel giderler-doğrudan maliyetler olarak ifade edilebilir.
    KDV:  %27 olan bu oran tüketiciye yansıtılmaktadır. Uluslararası ticaret (Avrupa Birliği dışında) yapmaktaysanız bu vergiyi toplamanız gerekmemektedir.


 

bottom of page